Vit urtavla med svarta och röda arabiska siffror samt sekundvisare. Märkt "Omega Grand Prix 1900". Diameter 51,5 mm, vikt 96 gram. Kedja i gul metall, längd 29 cm. I originallåda från "Fritz Olsson, Luleå".
Slitage. Mindre bucklor efter kanten. Lätt slitage och smuts på urtavlan.