BORD, masurbjörk, skiva med keramikdekor, Friedl Holzer, Arabia, 1930-tal.

454649. BORD, masurbjörk, skiva med keramikdekor, Friedl Holzer, Arabia, 1930-tal.

Längd 85 cm. bredd 55 cm. Höjd 65 cm.
Skuren dekor.
Bordsskiva märkt Arabia, 1936, F. Holzer, KJ-G (6).
Dekor föreställande Suomis 7 söner i Hedeby, Juhani, Tuomas, Aapo, Simeoni, Timo, Lauri och Eero från boken Stadsporten.

Flera keramikplttor med skador/nagg/sprickor.
Bruksslitage. Smärre repor/stötmärken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Skuren dekor.

Antal besök: 1 136