HANDRITAD KARTA KOPPARBERG, VÄSTMANLAND, SENT 1700-TAL.

4545994. HANDRITAD KARTA KOPPARBERG, VÄSTMANLAND, SENT 1700-TAL.

Charta öfwer en del af råskilnaden emelland Nya Kopparbergs samt Lindes och Ramsbergs socknar, författade åren 1778 & 90. Af Carl Porat och Carl Porat CarL--- (Carluon?).
Handritad karta, akvarell och tusch på papper, ca 410 x 1100 mm.

Ljusnarsbergs kommun i Örebro län, Västmanland.

Vissa skador och revor, lagningar, stor förlust av hörn (ingen text).
Kan rullas.

Tema

Kartor från när och fjärran

Gör en kostnadsfri värdering!

Kan rullas.

Tema

Kartor från när och fjärran

Antal besök: 125