HANDRITAD KARTA KOPPARBERG, VÄSTMANLAND, SENT 1700-TAL.
4545994. HANDRITAD KARTA KOPPARBERG, VÄSTMANLAND, SENT 1700-TAL.
Charta öfwer en del af råskilnaden emelland Nya Kopparbergs samt Lindes och Ramsbergs socknar, författade åren 1778 & 90. Af Carl Porat och Carl Porat CarL--- (Carluon?).
Handritad karta, akvarell och tusch på papper, ca 410 x 1100 mm.
Ljusnarsbergs kommun i Örebro län, Västmanland.
Vissa skador och revor, lagningar, stor förlust av hörn (ingen text).
Kan rullas.
Kan rullas.