BLOMBORD Frankrike Louis XV-stil, 1800-talets slut.
454478. BLOMBORD Frankrike Louis XV-stil, 1800-talets slut.
Fanerad på trästomme, rik dekor av mässingsdetaljer i form av blomstergirlander. Bukigt tråg med gallerkant, på hög benställning i form av voluter. Insats av zink.
Bredd 55, djup 39, höjd 88 cm.
Lösa fogar, urslag, lösa dekordelar.
Slitage och vattenskadad botten, hål i insatstråget samt hänkel saknas.