454218. VÄGGPENDYL, gustaviansk, Petter Ernst, Stockholm, 1700-tal.
Rikt skuren, dekor med bland annat blomstergirlanger samt havrebukett, urtavla signerad Ptr Ernst.
Höjd cirka 104 cm.
Pendel.
Skador samt åldersrelaterat slitage.
Ej funktionstestad.
Sprickor, spricka i sidoglas.
Nyckel/nycklar finns.