4536366. SPELBORD, Karl Johan, 1800-talets mitt.
Mahognyfanerad. Hexagonal fyrdelad pelarfot.
83,5x41,5 cm. Höjd 76 cm.
Utfälld 83x83 cm. Höjd 75 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage. Skiva med gamla fanerlagningar. Fanerskador förekommer. Maskstungen.
Lappat.