453337. FÅTÖLJ, "Lilla Eva", ur serien Paradiset Triva, Kerstin Hörlin Holmqvist, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Djuphäftad klädsel samt brickmärkt
Ryggstödets höjd 82, sitthöjd 39 cm.
Torr stoppning, klädsel med viss blekning samt hårdare slitage vid armstöden.