ANDERS PEHRSON. "Bumling", taklampa, Ateljé Lyktan.

4532700. ANDERS PEHRSON. "Bumling", taklampa, Ateljé Lyktan.

Plåt, lackerad i vitt. Ø 40 cm.
Anders Pehrson var en framstående svensk formgivare och belysningsdesigner, mest känd för sin ikoniska taklampa "Bumling", som tillverkades av Ateljé Lyktan. "Bumling" är en av de mest välkända och älskade lamporna inom svensk design.

Lampan "Bumling" introducerades första gången 1968 och har sedan dess blivit en modern klassiker. Dess design kännetecknas av en robust och enkel form, med en distinkt skärm som sprider ljuset jämnt och behagligt. Lampan är tillverkad av lackerad plåt och finns i flera olika färger.

Bruksslitage. Smärre märken på plåt. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.

Anders Pehrson (1912–1982)

Tema

Formstads Retro

Gör en kostnadsfri värdering!

Anders Pehrson (1912–1982)

Tema

Formstads Retro

Antal besök: 891