4526977. DUFA ELDSTADSKLOCKA, TRÄ, STÄMPLAD, 1900-TAL.
En eldstadsklocka i trä från Dufa med en stämplad rörelse. Klockan är från 1900-talet.
åtgärder
- Höjd: ca. 28 cm
- Bredd: ca. 33,5 cm
- Djup: ca. 14,5 cm
- Vikt: ca. 2,9 kg.
- åldersrelaterade tecken på användning
- lätt nötning på träet.