451639. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. olja på duk. Porträtt av ung adelsdam. 1600-talets mitt, troligen Frankrike.
Brunett med diamantbesatt band i håret, pärlchoker och diamantbrosch. Bred krage av brysselspets.
Rikt skuren och förgylld ram med akantusdekor.
Oval 84x65 cm.
Ramad 96x80 cm.
Oval 84x65 cm.
Ramad 96x80 cm.