45142. SKEPPSKRONOMETER, Victor Kullberg, 1930-tal.
Urhus av mässing, Märkt på urtavlan 9833. Kardanskt upphägning i mahognyfodral med beslag i mässing. Fodralets mått 18,5, x 18,5 höjd 19 m.
Nyckel till fodralet saknas, smärre slitage, uppdragningsfunktionen fungerar.