GLASFÖREMÅL, 8 st, 1800/1900-tal.

451251. GLASFÖREMÅL, 8 st, 1800/1900-tal.

Glasburk med lock höjd 19 cm.
Brännvinsflaska med texten "Brödrafolkens väl" 24 cm.
Etsad karaff med propp 29 cm.
Målad karaff 22 cm.
Slipad kanna 24 cm.
Slipad skål på fot 24,5 cm.
Vas Sven Palmqvist Orrefors signerad 15,5 cm.
Sockerskrin pressglas 9 cm.

Nagg skål på fot, beläggning insida av kanna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Glasburk med lock höjd 19 cm.
Etsad karaff med propp 29 cm.
Målad karaff 22 cm.
Slipad kanna 24 cm.
Slipad skål på fot 24,5 cm.
Sockerskrin pressglas 9 cm.

Antal besök: 505