450625. TAKKRONA, mässing/gulmetall, totalhöjd ca 67 cm, 1900-tal.
Fem ljusarmar med vardera ljuspunkt. Sju ljuspunkter totalt. En lös prisma medföljer.
Diameter ca 40 cm.
Bruksslitage, vissa prismor saknas, prismor ej genomgångna, ej funktionstestad.