Olja på pannå, signerad och daterad A. Schultzberg 84
Pannå 56x40 cm, ram 74x59 cm
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska höst 2018
Hösten 1884 förlade Anshelm Schultzberg sina friluftsstudier till Skurusundet. Inga målningar av Schultzberg därifrån är tidigare kända, endast en skissbok (Otto G. Carlsund, Anshelm Schultzberg. En studie, 1937, s. 50). Vyn är tagen mot nordväst från Östervik mot Lännersta. Ön i fonden är Mårtens holme, en av två öar i Skurusundet. Den nedgående solens strålar illuminerar tallkronorna och den övre delen av det stora klippblocket. Förgrunden på målningen med dess detaljrikedom av blommor och växter och strån och kvistar kors och tvärs, för osökt tankarna till Bruno Liljefors måleri från samma tid.
År 1885 målade Schultzberg "Barn i trädgården", hans genombrottsmålning, vilken ställdes ut på akademiens vårutställning. Bland de som såg duken befann sig de från Paris nyligen hemkomna konstnärerna Ernst Josephson, Carl Larsson och Richard Bergh, kärntruppen bland de blivande opponenterna. De ansåg att tavlan borde belönas med kunglig medalj, Det var dock inte möjligt eftersom Schultzberg fortfarande befann sig på akademiens lägre avdelning (antiken), Indignationen häröver blev ett litet bidrag till allt det, som oppositionen hade att andraga mot förhållandena vid akademien.
Skurusundet är ett sund i Stockholms skärgård i Nacka kommun. Sundet löper i nord-sydlig riktning mellan Sicklaön och Ormingelandet och utgör gräns mellan Södermanland och Uppland. Sundet blev en viktig farled från södra skärgården in mot Mälaren när den gamla farleden genom Stubbsund under medeltiden grundades upp av landhöjningen. Under 1800-talet uppmärksammades Skurusundet som en särskilt naturskön plats med ett "sceneri som i sin vildhet påminner om Schweiz". Många eftertraktade att få bygga sommarvillor vid Skurusundets stränder. Konstnärer attraherades av platsens skönhet.
Ett ställe med mindre färgbortfall.
Anshelm Schultzberg (1862–1945)
Pannå 56x40 cm, ram 74x59 cm
PROVENIENS: