MICHEL DELACROIX. FÄRGLITOGRAFI ”PARIS: PLACE DE VOSGES.
450205. MICHEL DELACROIX. FÄRGLITOGRAFI ”PARIS: PLACE DE VOSGES.
ORIGINAL HÄSTVAGN PÅ VINTERN”
Signerad med blyerts, tryckt 89/ 150, ej inramad.
Originallitografi på handgjort papper ARCHES FRANKRIKE. Motivet har troligen sitt ursprung i början av 80-talet av 1900-talet
Designstorlek ca.. 49 x 59 cm på handgjort papper ca. 56 x 76 cm
MICHEL DELACROIX föddes i Paris 1933. Han studerade där och hade många solo- och grupputställningar i Frankrike och Europa. Han är erkänd av många utmärkelser som en viktig representant för den ”primitiva konsten”.
ORIGINAL HÄSTVAGN PÅ VINTERN”