MICHEL DELACROIX. FÄRGLITOGRAFI ”PARIS: PLACE DE VOSGES.

450205. MICHEL DELACROIX. FÄRGLITOGRAFI ”PARIS: PLACE DE VOSGES.

ORIGINAL HÄSTVAGN PÅ VINTERN”
Signerad med blyerts, tryckt 89/ 150, ej inramad.
Originallitografi på handgjort papper ARCHES FRANKRIKE. Motivet har troligen sitt ursprung i början av 80-talet av 1900-talet
Designstorlek ca.. 49 x 59 cm på handgjort papper ca. 56 x 76 cm

MICHEL DELACROIX föddes i Paris 1933. Han studerade där och hade många solo- och grupputställningar i Frankrike och Europa. Han är erkänd av många utmärkelser som en viktig representant för den ”primitiva konsten”.

inte inramad och är något gulnad övergripande.

Gör en kostnadsfri värdering!

ORIGINAL HÄSTVAGN PÅ VINTERN”

Antal besök: 1 001