450027. VAS OCH FAT, 2 delar, keramik,"Rött Band", Hjördis Oldfors och modell "1034/136", Marie Simmulson, Upsala-Ekeby, 1950-tal.
Vas, svart/vit dekor, tillverkad för Turitz & Co (Epa-varuhusen), höjd 27 cm.
Fat, "Rött Band", längd 23,7 cm.
Bruksslitage. Vas medsmärre nagg vid nedre kanten samt invändig krackelyr.