PARTI GLAS, 26 delar, Iittala, bl a Tapio Wirkkala och Timo Sarpaneva, 1900-talets andra hälft.
449912. PARTI GLAS, 26 delar, Iittala, bl a Tapio Wirkkala och Timo Sarpaneva, 1900-talets andra hälft.
11 skålar, "Padaar", T. Wirkkala, diameter 11 cm
1 skål, "Padaar", T. Wirkkala, diameter 19 cm
1 skål, diameter 16 cm
2 ljusstakar, "Festivo", Timo Sarpaneva, signerade TS, höjd 18,5 cm
4 glas, T. Wirkkala, höjd 8,5 cm
6 glas, "Kekkerit", Timo Sarpaneva, höjd 9 cm
1 tillbringare, etikettmärkt Iittala, höjd 22,5 cm.
1 skål, diameter 16 cm