449749. BOKHYLLA/SKÅP, Hans J Wegner, RY-Möbler, Danmark, daterat 1954.
Teak. Överdel med två skjutdörrar och bakomliggande hyllplan. Underdel med sex draglådor. Längd 180. Bredd 52. Höjd 180 cm.
Smärre slitage. Något fläckad skiva. Ett ben med spricka. Mindre fanerbortfall på låda.