KÄRL, täljsten, allmoge, sannolikt Ångermanland, ägarmärkt, 1700-tal.

449454. KÄRL, täljsten, allmoge, sannolikt Ångermanland, ägarmärkt, 1700-tal.

Märkt på handtaget. Längd 31,5 cm, höjd 14 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage. Nagg vid kant.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 908