449407. BYRÅ, Gustaviansk stil, sk. "Haupt modell". 1900-talets andra hälft.
Rödaktig stenskiva. Beslag av mässing. Dekor med intarsia i form av en spelande ängel. Längd 96, bredd 47,5, höjd 80 cm.
Bruks och åldersrelaterat slitage. Mindre fanerskada på mellersta lådan. Märken. Repor.
Nycklar saknas.