4492407. CHARLES/ RAY EAMES. Charles och Ray Eames för Vitra, fåtölj, modell: 'Dax', 1970-tal.
glasfiberskål med brun stoppning, H-formade kromade metallben, med tillverkarens etikett på undersidan,
Mått ca.: B. 64 cm, höjd 75 cm, d. 62 cm.
Åldersanpassat skick med tecken på slitage, minimalt hål i locket.