SKÅLAR, 2 st. Keramik, bl.a. Mari Simmulson, Upsala-Ekeby.

4488156. SKÅLAR, 2 st. Keramik, bl.a. Mari Simmulson, Upsala-Ekeby.

1 st skål "Cardus", i delvis glaserad keramik med dekor av kronärtskocka. Mari Simmulson, Upsala Ekeby. Diameter 28 cm, höjd 6,5 cm.
1 st skålfat på fötter i glaserad keramik med dekor av blad. Märkt undertill "4306".
Diameter ca 31 cm, höjd 7 cm.

Bruksslitage. Ett mindre nagg på vardera skål. Färgfläckar på skålfat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter ca 31 cm, höjd 7 cm.

Antal besök: 167