448708. SERVISDELAR, 17 delar, porslin, "Amanda", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
6 flata tallrikar, diameter 24 cm.
6 djupa tallrikar, diameter 20 cm.
3 assietter, diameter 18,5 cm.
Ungsform, längd 23 cm.
Såskanna, höjd 7,5 cm.
Bruksslitage, ugnsform med fläckar.