CARL FREDRIK SESEMAN. Bägare, silver, Arboga, 1799.

4483091. CARL FREDRIK SESEMAN. Bägare, silver, Arboga, 1799.

Carl Fredrik Seseman verksam 1781-1819. Silver, invändigt förgylld. Konisk form, svisellerad dekor i form av medaljonger och bladslingor. Fot med svängda knäckar. Diameter 10,5, höjd 22 cm. Vikt 372 gram.

Smärre slitage. Smärre bucklor, något ojämn form.

Tema

Formstads Utvalda

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Formstads Utvalda

Antal besök: 663