Fanerad med valnöt och valnötsfaner. Beslag av mässing. Uppsats med ställbar spegel, två ljusarmar och två lådor. Fyra lådor. Centrallås. Svarvad och skuren dekor. Fasettslipat spegelglas. Längd 99. Bredd 53. Höjd 221 cm.
Slitage. Mindre torrsprickor.
Nycklar saknas.
Slitage. Mindre torrsprickor.
Nycklar saknas.