4477376. URNA, neoklassicistisk, möjligen fransk, omkring 1900.
Vas/urna med krftig fot, volutformade handtag. Glaserat stengods med craquelé och dekor i relief, försedd med mässingring.
Höjd inkl lock: 67 cm
Bredd: 34 cm.
Ytslitage, materialborttfall, repor och märken.