4476767. SPELBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Mahogny. Uppfällbar skiva. Utdragslåda i sargen. Skuren dekor av pärlstav. Längd ca 89, bredd ca 44 - 86, höjd 78 cm.
Bruksslitage. Torrsprickor. Mindre fanerlagningar. En skruv saknas.
Nyckel/nycklar finns.