447541. SKÅL samt BLOMHÅLLARE, keramik, "Safir", Arthur Percy, Upsala-Ekeby, Gefle, 1950-tal.
Båda med förgyllning samt etikettmärkta. Skål märkt Safir Upsala-Ekeby Gefle Made in Sweden 753.
Blomhållare, höjd 22,5 cm.
Skål, diameter 30,5 cm.
Bruksslitage, tillverkningsskada på skålens fotring.