MORTLAR med stöt, 4 st. Mässing, 1800/1900-tal.

4475299. MORTLAR med stöt, 4 st. Mässing, 1800/1900-tal.

Tre stycken mortlar i mässing samt en mortel i sten med stöt.
Mått mortlar: höjd ca 5-7 cm, diameter ca 5-7cm. Längd stötar: ca 6-11 cm.

Bruksslitage. Märken/tillverkningsdefekter.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 152