BÄGARE, samt kannor, 4 delar, tenn Tyskland 1600/1700/1800-tal.

447334. BÄGARE, samt kannor, 4 delar, tenn Tyskland 1600/1700/1800-tal.

Ingår gör 2 infokort från tidigare auktion
Den äldsta kanna med stämpel V
Bägaren med inskription 17 AD 75 samt en tjur
Kannor höjd 7,5 - 11 cm
Bägare diameter 7,2, höjd 7,5 cm.

Bruksslitage, repor, bucklor samt märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kannor höjd 7,5 - 11 cm

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 348