4470559. KNIVAR, J.A Hellberg & P. Holmberg, Eskilstuna, 1900-tal, (2 st).
Dolk från J.A Hellberg. Metallslida med läderinlägg, handtag i mörkbetsat trä
Totallängd: 24,5 cm
Jaktkniv av P. Holmberg. Läderslida med metallskoning, skaft i betsad björk.
Bruks- och åldersbaserat slitage, viss patina.