1 st duva i vitt porslin, höjd ca 25 cm, längd ca 25 cm, bredd ca 16 cm.
1 st tordmule, signerad G. Englund, Karlsö, höjd ca 12 cm.
1 st blå fågel, Porzellanfabrik Carl Schneiders Erben, Östtyskland, höjd ca 6 cm, längd ca 13 cm.
1 st spräcklig fågel i sten, höjd ca 9 cm.
2 par tupp och höna, höjd ca 12-14 cm.
Bruksslitage, en tupp med avslag på tuppkammen.