Fanerat. Intarsiadekor av egyptiska figurer.
Matbord, bordskivans mått 143 x 82 cm. Höjd 75 cm.
4 st stolar. Textilklädd sits.
Sideboard. Längd 153 cm, höjd 71 cm, djup 45 cm. Hyll- och lådinredning bakom dörrar.
Skåp. Höjd 146 cm, längd 124 cm, djup 48 cm. Hyll- och lådinredning bakom dörrar.
Slitage, fanerskador samt fanerbortfall. Stolsben med stötmärken.
Nyckel/nycklar finns.
Nyckel/nycklar finns.