ALLMOGESMYCKEN, samling, silver.

4463297. ALLMOGESMYCKEN, samling, silver.

Samling bestående av;
Niklas Ramberg, Lund;
Stolpknapp i förgyllt silver.
Stolpknapp med röd flussglassten.
2 stolpknappar, en med oidentifierad knapp
Håkan Lärka, Ystad;
Gabriel Dahlberg, Lund;
Knapp, förgyllt silver, otydliga stämplar.
Tröjspänne, förgyllt silver.
Liten stolpknapp, röd flussglassten.
Åke Åkesson, Simrishamn;
4 knappar.
Nils Ramberg, Simrishamn;
Tröjspänne, filigran, förgyllt silver, 1 bakre plåt lös.
Liten Knapp.
Erik Holmberg, Lund;
Sjalnålar med kedja, förgyllt silver.
Carl Osberg, Lund;
Armband av knapp och majlor, L ca max 19,5 cm.
Gustaf Graumann, Falun, Brosch.
Carl August Nilsson, Malmö, ring förgylld silver.
Lars Wilhelm Dahlberg, Lund, Stolpknapp.
Niclas Schale, Kungsbacka, Stolpknapp.
Ostämplat/otydligt stämplat;
Halslås med 3 kedjor, L ca 36 cm.
Halskedja, ärtlänk, L ca 120 cm.
Brosch med änglamaljor.
Del av tröjspänne, röd flussglassten.
3 st. maljor med änglar.
1 stolpknapp, samt del av stolpknapp.
3 st. Knutsduvor/papegojor, 2 med rosett.
Samlad vikt exkl. rosetter ca 230 gram.

Skador, bruksslitage, delar kan saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Samling bestående av;
Niklas Ramberg, Lund;
Stolpknapp i förgyllt silver.
Håkan Lärka, Ystad;
Gabriel Dahlberg, Lund;
Tröjspänne, förgyllt silver.
Åke Åkesson, Simrishamn;
4 knappar.
Nils Ramberg, Simrishamn;
Liten Knapp.
Erik Holmberg, Lund;
Carl Osberg, Lund;
Ostämplat/otydligt stämplat;
Brosch med änglamaljor.
3 st. maljor med änglar.

Antal besök: 676