446223. SÄNGBORD, ett par, Halvdan Pettersson Möbelfabrik, Tibro, 1950-tal.
Fanérat i mahogny. Rund form med mässingsdetaljer. Klädd i beige konstskinn. Två lådor. Diameter 37, höjd 54 cm.
Bruksslitage, mindre fanérskador. Skador/stöt/slagmärken. Slitage. En låda kärvar.