445878. KAMIN, Gjutjärn, J & C G Bolinders AB Stockholm, No 22, 18/1900-tal.
Längd ca 55 cm.
Bredd ca 47 cm.
Höjd ca 84 cm.
Del på krön saknas, samt rökrör.
Bruksslitage, rostangrepp, repor, fläckar, märken, anlupen, kompletterad, sprickor på baksidan.