4457537. EN EDWARDIANSK SILVERVARMVATTENKANNA.
Av balusterform, underkroppen dekorerad med ett band av alternativa lober och flöjter. Eboniserat handtag och finial. Stämplad William Aitken, Birmingham, 1905. Höjd 18cm, total vikt 12ozt.
Lätt slitage i proportion till ålder och användning. Se bilder online.