MATSERVIS, 69 delar,"Tranquebar", porslin, Aluminia, Danmark.

4453922. MATSERVIS, 69 delar,"Tranquebar", porslin, Aluminia, Danmark.

12 mattallrikar, diameter 25 cm
12 förrättstallrikar, diameter 21 cm
12 assietter, diameter 16,5 cm
12 miniatyrfat, diameter 9,5 cm
6 buljongkoppar, höjd 5,5, diameter 13 cm
6 buljongfat, diameter 19 cm
2 kvadratiska skålar, höjd 4,5-5, diameter ca 15-19 cm
1 brödtallrik, diameter ca 9-13 cm
2 underfat, bladformade, ca 20 x 18 cm
1 fat, diameter ca 33 cm
1 tillbringare, höjd 19, diameter 10 cm
2 såsskålar, ca 20 x 7 cm utan underfat.

Smärre bruksslitage, krackelyr, vissa delar med smärre missfärgning, nagg på 1 såsskål, 2 buljongkoppar med lagade öron.

Gör en kostnadsfri värdering!

6 buljongfat, diameter 19 cm
1 fat, diameter ca 33 cm

Antal besök: 567