ANDERS FOGELIN. "Söderhavet", olja på pannå, signerad.

4450158. ANDERS FOGELIN. "Söderhavet", olja på pannå, signerad.

Rammått 48 x 50 cm.

"Söderhavet" är ett utmärkt exempel på Anders Fogelins expressiva kolorism. Kompositionen är tät och rytmisk, fylld av organiska former som närmast pulserar mot betraktaren. Den blå färgen dominerar bilden och skapar ett djupt, nästan hypnotiskt havsrum som kontrasteras av intensiva partier i grönt, gult, lila och rosa. Fogelins förmåga att bygga upp landskap genom färgkluster snarare än linjära konturer påminner om hur han ofta arbetade i sina stadsbilder, där rörelse och ljus fick ersätta traditionell perspektivuppbyggnad. Kompositionen är snarlik litografin med samma namn, tryckt i 360 exemplar och är möjligen en förlaga eller en variant av litografin.

Anders Fogelin föddes 1933 i Västervik och avled 1982. Han växte upp i Dingle i Bohuslän och utbildade sig på Konsthögskolan i Stockholm 1954 till 1960. Fogelin levde tillsammans med konstnären Evy Låås från 1952 till sin bortgång och var med och instiftade Evy Låås och Anders Fogelin stipendiet vid Kungliga Akademien för de fria konsterna.

Fogelin var en uttalad kolorist. I hans måleri återkommer livfulla stadsmotiv med människor i rörelse och en spontan penselföring som bär färgen. Under sina sista år bodde han i Spanien, vistades en period i Barcelona och hade enligt samtida uppgifter ateljé i Mirós närhet. Han ställde ut i Japan, Kanada, Tyskland och Spanien.

Offentligt finns han representerad med dekorationer i Högdalens sjukhus. I samlingar återfinns hans verk på Nationalmuseum, Moderna Museet, Kalmar konstmuseum, Örebro läns landsting samt vid svenska ambassader, bland annat i Tyskland.

Anders Fogelin (1933–1982)

Tema

Färgens Kraft

Gör en kostnadsfri värdering!

Rammått 48 x 50 cm.

Anders Fogelin (1933–1982)

Tema

Färgens Kraft

Antal besök: 2 038