STIG LINDBERG. Vas, "Karneval", fajans, Gustavsbergs studio.

4446169. STIG LINDBERG. Vas, "Karneval", fajans, Gustavsbergs studio.

Vas med polykrom dekor av havsväsen och fiskar, mot vit botten. Etikettmärkt undertill samt signerad med studiohanden, "Sweden 230K" samt målarsignatur.
Höjd 21 cm, bredd 15 cm, djup 6 cm.

Bruksslitage. Invändigt ytsmuts. Ett litet stötmärke/hack.

Stig Lindberg (1916–1982)

Gör en kostnadsfri värdering!

Stig Lindberg (1916–1982)

Antal besök: 450