Färglitografi centrerad upptill, ref. *Avgränsning av mötet mellan svenska och Keyserian av Wiseloch*, efter Matthäus Merian, detaljerad vy över Wiesloch och striden framför staden under 30-årskriget, från kullen tittar man ner på de svenska och kejserliga soldaterna, många sårade och fallna ligger på fältet, konvojen med vagnarna är i bakgrunden, de enskilda trupperna är numrerade med bokstäver uppräknade, en legend om detta finns under illustrationen, från M. Merian den äldre -Theatrum Europaeum-, tryckbädd ca. 32 x 23 cm, vikad i mitten, diagonalt skuren passepartout, bakom glas i ramen ca. 52,5 x 45,5 cm.
Tecken på slitage på grund av ålder.
Schlossallee 7
09577 Niederwiesa OT Lichtenwalde
Tyskland