444374. CHIFFONJÉ, sent 1800-tal.
Fanerad med valnöt och valnötsrot. Beslag av mässing. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under samt en låda över skrivklaff. Centrallås. Svarvad dekor. Längd 93. Bredd 54. Höjd 141 cm.
Slitage. Mindre torrsprickor och fanerskador. Några listbitar saknas.