PERMANENTHUV, förnicklad, 1900-talets första hälft.
444178. PERMANENTHUV, förnicklad, 1900-talets första hälft.
Permanenthuv avsedd för varmvatten, troligen ca 1920/30-talet.
Märkt med "mönsterbeskyddad 11852" baktill. Fot i gjutjärn, ställbar höjd, maxhöjd ca 160 cm.
Ej komplett, lösa delar, lagad/lödad på flera ställen.