BRUNO MATHSSON & PIET HEIN. "Superellips", matbord, Mathsson International, 1900-talets andra del.

4439968. BRUNO MATHSSON & PIET HEIN. "Superellips", matbord, Mathsson International, 1900-talets andra del.

Bordskiva med fanerad björk samt kromade spännben i metall. Etikettmärkt. Höjd 70 cm. Längd 240 cm. bredd 120 cm.

Bruno Mathsson var en svensk möbeldesigner och arkitekt, medan Piet Hein var en dansk författare, matematiker och formgivare. Tillsammans skapade de "Superelipse"-bordet, som är en ikonisk möbeldesign. Inspirationen kom från utformningen av Sergels torg i Stockholm, där Hein hade skapat en superellipse som grundform. Mathsson fick syn på ritningarna och såg potentialen i formen för att skapa ett bord.

"Superelipse"-bordet har en unik och distinkt form, som kombinerar de geometriska egenskaperna hos en ellipse och en rektangel. Det har mjukt rundade hörn och en slimmad profil, vilket ger det en modern och elegant estetik. Bordet är känt för sin enkla och tidlösa design, och det har blivit ett populärt val inom både privata hem och offentliga miljöer.

Bordet koncipierades 1964 men det dröjde till 1968 innan produktionen startade hos danska möbeltillverkaren Fritz Hansen. Bordet fortsätter än idag att vara i produktion.

Bruksslitage. Fläckar, repor och brännmärken samt fuktskada på bordskiva. Skador på faner längst kant.

Tema

Det inredda rummet

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Det inredda rummet

Antal besök: 1 260