Höjder 51 cm och 54 cm.
Tillverkade på 1970-talet: keramiken tillverkad 1970-talet, övriga delar från äldre lampor.
Diameter kupor, 8,5 cm utvändigt nedtill.
Bra skick, utom små nagg invändigt kuporna nedtill.
Höjder 51 cm och 54 cm.