4436920. Skandinavisk almue mangleboard från 1700-talet.
Skandinavisk almue mangelbräda gjord av målad furu från 1700-talet, kärlskuren med initialer och årnummer, handtag format som en häst. L. 64 x 13 cm.
Åldersrelaterat tillstånd med brukspatina, maskstängd, hästen saknar svans, mindre skador på ryggen längst ner.