4436207. Spegel, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Förgylld träram rikt dekorerad med urnor, blommor, fåglar och akantusmotiv. Kolonner med kapitäl och bas, kannelerade. Fasettslipad spegel.
Mått: höjd ca 165 cm, bredd ca 88 cm. (som bredast).
Bruksslitage, sprickor, lagningar, mindre dekorbortfall.