4435781. BORDSPENDYL, nyrokoko, 18/1900-tal.
Förgylld mässing. Höjd ca 48 cm. Pendel medföljer.
Märken, slitage, mindre sprickor i metallen. Ej fullständigt genomgånget. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.
Nycklar saknas.