1900-tal, samtliga i polerat horn. Två med dekorativa beslag i graverad metall, avslutade med pip formad som djurhuvud samt kedja för upphängning. Det tredje hornet med nyare läderupphängning.
Längd ca 22-24 cm.
Bruksslitage, viss variation i färgton.
Längd ca 22-24 cm.