VÄRJA, G E Svalling & Co, Mölntorp, 1800-tal.

4431770. VÄRJA, G E Svalling & Co, Mölntorp, 1800-tal.

Handtag dekorerad med lejon och det svenska riksvapnet. Klinga dekorerad med "Fäderneslandet" & "Konungen".
Längd exkl. balja ca 99 cm.
Klingans längd ca 84 cm.
Med balja samt läderfodral.

Bruksslitage. Något ärgad klinga.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd exkl. balja ca 99 cm.
Klingans längd ca 84 cm.
Med balja samt läderfodral.

Antal besök: 669